Nakát č1
V rozprávaní o Dokovi Stepaňičovi som spomenul Ľubki - bojové umenie žijúce kedysi v oblasti Vladimíra. K učiteľovi ľubiek som prišiel tri roky po odchode Stepaniča. A tam som znova pocítil na sebe ten účinok, ktorým na mňa pôsobil Stepanič počas mojej prvej návštevy.
Teraz v školách bojových umení volajú podobnú prácu bezkontaktnou. Pochaňa ju volal Nakátom. Pri tom v podstate išlo o to ako "navaliť" silu a rozlišovalo sa niekoľko druhov nakätu. Pochaňa ovládal všetky, najradšej však používal mäkký nakát, ktorý volal Katenie alebo láskavo Katinka. Možné, že toto meno mu dal on, pretože jeho žena bola Katarína a oni sa spolu hrali s ľubkami. Katinka sa používa dokonca v tancoch, ona pridáva pohybom očarujúcu eleganciu. Akoby ťa privádza do sveta čarujucich snov. Tvrdý bojový nakát nazývaný "Vusrub" je naopak vec nepríjemná a rozrušujúca. Jeho úlohou bolo nielen zhodiť protivníka na zem, ale aj vybiť z neho vedomie. Po Vusrube urobenom hoc aj nie plnou silou sa cítiš zle a dlho si musíš naprávať niečo v hlave. Jednoducho povediac ňou trasieš.
Sprvoti mi Pochaňa ukazoval rôzne typy práce v Nakáte a potom ich trochu začal objasňovať, čo Stepanič nerobil. Samozrejme si presné slová už nepamätám, preto to musím prerozprávať svojími slovami. Čestne povediac sa mi to moc nepáči. Už som hovoril o tom, že posledné roky som začal pochybovať či som dedov pochopil dobre a či vládnem tým čo má chceli naučiť, či tým čo som pochopil z ich slov ja.
Desať rokov som učil nakát a nepochyboval som o tom, že je to pôsobenie na vedomie. Prečo som bol tak presvedčený? Pretože pri počiatku výuky mi Pochaňa ukázal Vusrub. Kvôli tomu ma vyviedol do záhrady, kde vo vzdialenejšom konci mal domček, kde sme zvyčajne trénovali. Vedľa domčeka nebolí záhony a Pochaňa tam ani nekosil trávu, aby tam bola mäkká zem. Na tej mäkkej zemi má aj podrúbal. Zle si pamätám, čo sa stalo. Pamätám si len, že stojím tak tri metre od Pochaňu a snažím sa maskovať úsmev na tvári, ktorý sa mi vidí neuprimný. Potom Pochaňa robí prudký pohyb rukou a zrazu nebo a zem dakde odskakujú, akoby niečo vybuchlo a bolestivo sa udieram plecom a šijou o niečo tvrdé. Potom ma dobiehajú nohy a tiež padajú na toto tvrdé miesto, ktoré nespoznávam. Jediné čo viem určite je, že sa netreba hýbať, aby som sa neskotúľal z toho nestabilného povrchu, na ktorom som sa ocitol.
Po nejakom čase som si všimol, že ruka sa mi do niečoho zachytila, a po vynaložení nejakého úsilia som sa donútil pochopiť, že stlačam trávu. Len čo som pochopil, že ležím na zemi sa prestáva podo mnou hojdať , ale zato má začína napĺňať na zvracanie a je mi celkovo zle. Pochaňa celý čas pokojne čupel vedľa mňa a pozoroval má. Keď som si všimol jeho pohľad pochopil som, že mal úplne iné oči, keď ma podrúbal. On bol celý iný.
Po nejakom čase ma zdvihol napravil mi chrbticu a čo to ďalšie vedie má do domu, kde má napájal čajom. Po čaji aj začalo prvé rozprávanie o Nakáte. Nerád robím Vusrub hovorí usmechnúc sa, ty by si ma mal chápať. Ja ho chápem, ja ho veľmi dobre chápem. Smejeme sa a nakoniec ma to opúšťa a znova sa stávam etnografom .
"Pochaňa začínam kalkulovať, ako to všetko opíšem , Vusrub sa píše spolu či osobitne ? Je to jedno slovo či dva''
"Jedno či dva zavrči, neotravuj.''
Pochaňa má nikdy neurážal na rozdiel od Stepaniča alebo druhého deda, ktorého sme volali Ujko. Pre tých nebol problém má nazvať aj najhoršími slovami no teraz aj u Pochaňu počujem, nevypovedané neotravuj hlupák.
Skutočne len čo mi podarovali najväčší zázrak v mojom živote a ja rozmýšľam o tom ako príjme vedecké publikum moju správu. Priznám sa čestne, že som zostal taký zahanbený, že som prijal rozhodnutie napísať vôbec o dedoch. A skutočne som o nich nepísal niečo vyše 10 rokov pokiaľ neprišlo uvedomenie, že som dosiahol takú úroveň ovládania ich "Chytrej vedy", že to už teraz nebude ničomu prekážať. Naopak bez toho ich nepochopím do hĺbky. Čo sa v podstate deje so mnou, aj teraz keď som začal pochybovať, či som všetko správne pochopil o vedomí.
A.A.Ševcov
https://www.youtube.com/channel/UCp1D_vZ0p90AsGqvIEm0iUA Náš kanál s praktickými cvičeniami